Zarówno windy umieszczane na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, muszą spełniać szereg określonych wymogów tak, aby gwarantowały odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jakie zasady są w tym przypadku absolutnie najważniejsze?
Ogólne przepisy dotyczące wind
Istnieje szereg przepisów, które muszą być spełnione niezależnie od tego, czy chodzi o windę wewnątrz budynku czy na zewnątrz. Główny warunek w obydwu przypadkach? Zespoły napędowe muszą być zamontowane tak, aby nie dochodziło do przenoszenia drgań na konstrukcję danego budynku. Dodatkowo urządzenia dźwigowe nie mogą być lokowane tuż obok pokojów mieszkalnych, choć oczywiście np. w nowoczesnych blokach montuje się windy wewnętrzne, które są odpowiednio wcześnie nanoszone na projekt tak, aby uniknąć takiej sytuacji.
Wymogi obejmujące szyby dźwigów
Wiele standardów wynika także z wygody osób przemieszczające się takimi windami. Ważnym aspektem jest m.in. konieczność zapewnienia minimalnej temperatury wewnątrz na poziomie 5oC, a także wykonanie z tworzyw niepylących, ewentualnie zabezpieczenie niepylącą powłoką.
Optymalne wymiary
Kolejnym czynnikiem jest optymalna odległość od zamkniętych drzwi dźwigu do przeciwległej ściany albo przegrody. W przypadku dźwigów osobowych jest to co najmniej 1,6 m, zaś małych wind towarowych co najmniej 1,8 m. Wynika to z konieczności zachowania zasad ergonomii i tego, aby korzystanie było po prostu wygodne.
Odporność na warunki zewnętrzne
W porównaniu z dźwigami wewnętrznymi te umieszczane na zewnątrz muszą być też odporne na działanie czynników atmosferycznych takich jak promienie UV oraz woda. Także moduły napędowe muszą być zabezpieczone przed ich działaniem, aby nie doprowadzić do niespodziewanej awarii.
Jak doskonale widać windy umieszczane na zewnątrz budynków muszą spełniać szereg standardów. Trzeba też regularnie je sprawdzać, dlatego też konieczne jest okresowe przeprowadzanie serwisu urządzeń dźwigowych, który wykonujemy również w ramach działalności naszego przedsiębiorstwa w sposób kompleksowy oraz profesjonalny.