Blog firmy Paw-Lift

Co się dzieje z windą, gdy w budynku brak zasilania?

Windy są wszechobecne zarówno w blokach, jak i miejscach pracy czy budynkach użyteczności publicznej. Pomimo tego, że stały się one elementem codzienności, nadal wiele osób odczuwa niepokój, myśląc o tym, że dźwig mógłby niespodziewanie się zatrzymać na skutek awarii zasilania. Czy tego typu sytuacja powinna być stresująca dla pasażerów? Jak zachować się, gdy winda stanie?

Czytaj dalej

Interkom w windzie – jak to działa w praktyce?

Przemieszczając się windą, istnieje ryzyko awarii i braku możliwości opuszczenia kabiny bez pomocy z zewnątrz. Dlatego wewnątrz umieszcza się interkom, który pozwala na komunikację i wezwanie osoby, która naprawi i uruchomi dźwig. Sprawdź, na czym polega i jak działa ten system.

Czytaj dalej

W jaki sposób działa dźwig okrężny?

Dźwigi okrężne były najczęściej montowane w pierwszej połowie XX wieku, głównie w budynkach użyteczności publicznej. Obecnie w Polsce jest tylko kilka miejsc, w których nadal funkcjonują. Stanowią przykład niezwykle ciekawego rozwiązania, służącego do przewozu osób pomiędzy poszczególnymi poziomami budynku.

Czytaj dalej

Jak wyciągnąć klucz z szybu windowego?

Do szybu windowego wpadają różne rzeczy, które ze względu na nieduże gabaryty mogą się tam przedostać. Mogą to być klucze, karta do bankomatu, firmowa przepustka, karta pamięci czy niewielka zabawka dziecka. Co wtedy? Gdzie zadzwonić po pomoc?

Czytaj dalej

Estetyka wind. Aktualne trendy projektanckie

Dźwigi osobowe nazywane również windami to urządzenie zbudowane z ruchomych komponentów i skomplikowanych podzespołów, których głównym zadaniem jest zapewnienie bezawaryjności oraz bezpieczeństwa użytkowania. Podstawa prawidłowego działania to przede wszystkim regularna konserwacja i serwis wind, co pozwala na uniknięcie usterki lub poważnej awarii sprzętu. Oczywiście dźwig osobowy to nie tylko mechanizm umożliwiający bezpieczny transport użytkowników, ale […]

Czytaj dalej

Zacinające się drzwi w windzie – możliwe przyczyny problemu

Osoby decydujące się na zainstalowanie dźwigu osobowego, czyli windy, powinny zadbać o to, by była ona sprawna i bezpieczna dla wszystkich użytkowników. Warto pamiętać, że obowiązkiem właściciela lub administratora budynku jest przeprowadzanie prac konserwatorskich serwis sprzętu, który należy do tak zwanej części wspólnej. Konieczne jest więc prowadzenie wymaganej dokumentacji, a także dokonywanie regularnych przeglądów technicznych […]

Czytaj dalej

Jakie standardy muszą spełniać dźwigi szpitalne?

Dźwigi szpitalne, nazywane również windami są rodzajem specjalistycznej windy osobowej służącej do transportu osób chorych i personelu medycznego. Odpowiednio duże rozmiary dźwigu i jego moc pozwalają na pomieszczenie łóżka szpitalnego, czy też niezbędnej aparatury medycznej, której nie można odłączyć od transportowanego pacjenta. Część dostępnych na rynku rozwiązań wyposażona została w dodatkowe funkcjonalności, np. blokowanie mechanizmu […]

Czytaj dalej

Winda bez liny – czy to możliwe?

Winda to bardzo niezwykły i ułatwiający zarówno życie, jak i pracę wynalazek. Dzięki niej z łatwością można się przemieszczać na wysokie kondygnacje budynku bez konieczności wchodzenia po schodach. Chociaż większość wind porusza się w pionie coraz częściej słyszy się o tych poruszających się w poziomie. Dowiedz się, czy praca windy bez liny jest możliwa.

Czytaj dalej

Jak funkcjonują czujniki poziomowania w windzie?

Winda jest powszechnie stosowanym urządzeniem służącym do przemieszczania się pionowego osób i towarów. W dużej mierze ułatwia ona codzienne życie mieszkańców wysokich bloków, a także użytkowników wielu hoteli, galerii handlowych czy innych miejsc użyteczności publicznych. Jak bezpiecznie korzystać z windy? Każda widna, zarówno osobowa, jak i towarowa posiada kabinę, ramę kabinową, przeciwwagę, szyb dźwigowy, prowadnice, […]

Czytaj dalej

Od czego zależy udźwig windy?

Jednym z najważniejszych parametrów każdej windy, czy to osobowej, czy towarowej, jest jej udźwig, a więc dopuszczalna masa pasażerów lub przewożonego ciężaru, która pozwala na płynne przemieszczanie i zatrzymywanie windy oraz zapewnienie bezpieczeństwa transportu. Udźwig jest związany bezpośrednio z konstrukcją windy, jej wymiarami, napędem oraz przeznaczeniem dźwigu.

Czytaj dalej