Dźwigi (windy) to specyficzna grupa maszyn, która znajduje obecnie zastosowanie w wielu różnych obiektach. Ze względu na funkcje, jakie spełniają, objęte są restrykcyjnymi przepisami wyznaczającymi specyfikę ich zastosowania oraz poziom bezpieczeństwa, jakie muszą zapewniać użytkownikom. Dobór odpowiedniego dźwigu do konkretnego obiektu nie jest zadaniem prostym. Pierwszą decyzją, jaką zwykle muszą podjąć projektanci, architekci, inwestorzy czy wykonawcy budynku, to wybór między windą hydrauliczną a elektryczną. Układy sterujące oraz napędy dźwigów mają bezpośrednie przełożenie na ich późniejszą eksploatację.
W tym artykule skupimy się przede wszystkim na dźwigach elektrycznych, opisując ich specyfikę oraz zastosowanie.
Specyfika i zastosowanie dźwigów elektryczne
Główną cechą wyróżniającą dźwigi elektryczne jest oczywiście napęd. W tym przypadku mamy do czynienia z maszynami, które wyposażone są w silnik elektryczny. W dźwigach tych na linach (lub pasach) rozwiniętych przez koło cierne z jednej strony zawieszona jest kabina, a z drugiej przeciwwaga. Silnik bezpośrednio lub pośrednio (przez reduktor) wprawia maszynę w ruch poprzez sprzężenie cierne cięgien z kołem.
Dźwigi elektryczne są doceniane przede wszystkim ze względu na prędkość działania. Zadowalająca jest również moc przyłączeniowa – nawet dwa razy mniejsza niż w przypadku maszyn o napędzie hydraulicznym. Dźwigi elektryczne doskonale spełniają swoje funkcje przede wszystkim w obiektach średnich i wysokich o średnim i dużym natężeniu ruchu. Znajdują zastosowanie zarówno w budynkach publicznych, jak i w budynkach mieszkalnych. Bardzo często wykorzystywane są jako szybko działające windy szpitalne.
Dźwigi elektryczne z nowoczesnymi napędami generują stosunkowo niewielki hałas podczas działania, a jednocześnie gwarantują niezawodną i trwałą pracę. I chociaż mają nieco bardziej skomplikowaną budowę niż dźwigi hydrauliczne, zapewniają też wiele innowacyjnych rozwiązań, które podnoszą komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania.
Nowoczesne dźwigi elektryczne bez maszynowni mogą być zastosowane nawet w obiektach, w których pierwotnie nie planowano windy, a konieczność jej zamontowania pojawiła się później. Jest to rozwiązanie, które sprawdza się również wszędzie tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona, montaż tradycyjnej windy byłyby trudny, a wręcz niemożliwy.