Charakterystyka wind panoramicznych

Szkło to jeden z najbardziej fascynujących materiałów, który jest wszechobecny w dzisiejszej architekturze. Pomimo swojej pozornej kruchości pozwala stworzyć wysokiej jakości konstrukcje, które sprawiają, że zwykły budynek nabiera zupełnie nowego charakteru. Jednym z rozwiązań, w których zastosowano szkło są windy panoramiczne. Czym się one charakteryzują? Temat ten omawiamy w naszym artykule.  

Windy dawniej i dziś

Mówiąc ogólnie windy to urządzenia podnoszące, które są zamontowane na stałe i składają się z elementów, takich jak szyb oraz kabina poruszająca się pomiędzy prowadnicami. Cała konstrukcja zamontowana jest tak, by zapewniać płynny ruch umożliwiający transportowanie towarów, a także transportowanie ludzi.

Co ciekawe winda jest rozwiązaniem, które było znane już w starożytności. Jednym z pierwszych prototypów dźwigów, które znamy obecnie były konstrukcje stosowane w Pałacu Nerona oraz w Koloseum w roku ok. 50 n.e. Należy jednak podkreślić, że windy, które znamy obecnie to zaawansowane technologicznie urządzenia, stosowane zarówno w budynkach biurowych i budynkach użyteczności publicznej, jak i w budynkach mieszkalnych składających się z większej ilości pięter. Rozwiązaniem, które możemy spotkać najczęściej są windy złożone z metalowych elementów. Bardzo ciekawą opcją są jednak windy panoramiczne, wykonane ze szkła. Czym charakteryzuje się ten pomysł?  

Windy panoramiczne – co warto wiedzieć?

Windy szklane to bardzo ciekawe rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w nowoczesnej architekturze. Opcja ta łączy w sobie zarówno funkcjonalność, jak i niezwykłą estetykę, a wręcz dekoracyjność. Co ciekawe, winda wykonana ze szkła może przybierać różne formy, w zależności od tego, na jakim efekcie końcowym nam zależy. Zarówno w Polsce, jak i na świecie możemy spotkać windy w kształcie prostokąta, wielokątów, ale także o kształtach zaokrąglonych.

Winda panoramiczna składa się z różnej ilości szklanych elementów, przy czym przeszklony może być zarówno sufit i podłoga, jak i ściany, czy same drzwi. Dzięki wykorzystaniu takich dekoracyjnych powierzchni możliwe jest uzyskanie doskonałego efektu wizualnego, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnych względów bezpieczeństwa.

Warto podkreślić, że każda winda, także ta panoramiczna, podlega nadzorowi technicznemu i jest wykonana z wysokiej jakości materiałów, połączonych ze sobą w odpowiedni sposób. Szklane windy muszą być wytrzymałe i spełniać wymagania jakościowe:  

  • każda ściana kabiny musi posiadać taką wytrzymałość, aby siła 300 N, przyłożona w dowolnym miejscu prostopadle do ściany, skierowana od wnętrza kabiny na zewnątrz i równomiernie rozłożona na powierzchni koła lub kwadratu wielkości 5 cm² nie powodowała odkształceń trwałych oraz odkształceń sprężystych większych niż 15 mm,
  • w ścianach przeszklonych powinno zostać zastosowane szkło warstwowe,
  • ściany powinny wytrzymać próbę uderzenia młotem wahadłowym,  
  • co ważne, odpowiednie badania wytrzymałościowe powinny być przeprowadzone przez podmiot zewnętrzny.