Czy winda stanowi część składową budynku?

Budynek to miejsce, na które składa się wiele części. Podłogi, stropy, okna, drzwi – wszystko to tworzy całość, która umożliwia zamieszkanie określonym osobom. Istnieją jednak takie obiekty, których status jest problematyczny – nie wiadomo do końca, czy współtworzą one budynek, czy też nie. Jest tak na przykład z windą. Niby znajduje się ona w środku, a jednak jej miejsce nie jest stałe. Kabina przemieszcza się z piętra na piętro, nieustannie zmieniając swoje położenie. Jak to więc w końcu jest z tą windą?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, winda jak najbardziej stanowi część składową budynku. Właśnie taki jest jej status, mimo iż jej istnienie nie jest konieczne do funkcjonowania danego obiektu. Taka sytuacja rodzi określone konsekwencje na przykład jeżeli chodzi o zasady związane z utrzymaniem. Otóż w związku z tym, że winda jest częścią składową budynku, to na właścicielach określonego bloku mieszkalnego czy gmachu spoczywa obowiązek utrzymania windy w należytym porządku.

Działanie w celu utrzymania dobrego stanu windy

Co dokładnie zalicza się do działań związanych z utrzymaniem windy jako części składowej budynku? Otóż na właścicielach lub współwłaścicielach gmachu czy obiektu mieszkalnego bez wątpienia spoczywa obowiązek zapłaty za energię elektryczną dostarczaną w celu zapewnienia windzie działania. Poza tym utrzymanie zakłada wykonywanie regularnych przeglądów, które kontrolują, czy winda nadaje się do użytku i co ewentualnie należałoby w jej sprawie zmienić.

Jeżeli budynek jest współdzielony przez kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu lokatorów, to opłaty związane z użytkowaniem windy najczęściej dzieli się tak, aby każdy z mieszkańców po równo dokładał się do wspólnej kasy. Obowiązek ten spoczywa zazwyczaj również na osobach przebywających w lokalach na parterze, mimo że nie korzystają one z windy w celu dotarcia do swojego mieszkania.

Podsumowując, choć winda nie jest ścianą ani drzwiami, to jak najbardziej stanowi ona część budynku. W związku z tym jej utrzymaniu powinno się poświęcać taką samą uwagę jak utrzymaniu innych elementów konstrukcji.