Dlaczego niektóre osoby odczuwają zawroty głowy przy jeździe windą?

Korzystanie z wind jest wygodne — dzięki nim można skrócić czas przemieszczania się pomiędzy piętrami. Nie trzeba też dźwigać, jak jest niestety w przypadku schodów, ciężkich zakupów czy walizek. Dźwig staje się też nieocenioną pomocą w przypadku kontuzji. Jednak niektóre osoby odczuwają zawroty głowy podczas jeżdżenia windą. Dlaczego tak się dzieje? Co jest powodem takiego stanu?

Zawroty głowy a jazda windą

Powodów, przez które można odczuwać zawroty głowy podczas jazdy windą, jest kilka. Najpopularniejszą przyczyną jest to, że ciało nagle zmienia pozycję, co wpływa na błędnik. Przez to dochodzi to dezorientacji i utraty równowagi. Winowajcą może być też nagła zmiana ciśnienia krwi. Kolejną przyczyną zawrotów jest tzw. przeciążenie sensoryczne wywołujące chwilową dezorientację — w jednym momencie ciało odbiera nagły ruch, drgania i hałas.

Zawroty głowy nierzadko mają swoje podłoże w fobiach, m.in. lęku wysokości i klaustrofobii. Kiedy pasażer nie czuje się bezpiecznie, reakcją obronną są właśnie wspomniane zawroty. Niestety — skutkiem nieprzyjemnego uczucia mogą być również problemy zdrowotne takie jak choroba ucha wewnętrznego, a nawet problemy dotyczące serca. Jeśli dyskomfort podczas jazdy windą jest duży, warto skonsultować tę kwestię z lekarzem.

Bezpieczna podróż windą

Choć zawroty głowy są nieprzyjemne, zazwyczaj mijają od razu po zatrzymaniu się windy, więc nie warto się nimi denerwować. Jeśli jednak odczuwa się strach przed skorzystaniem z tego typu dźwigu, dobrze jest wykonywać regularny serwis wind. W Łodzi zajmie się nim firma Paw-Lift. Dzięki tej czynności zyskuje się pewność, że wszystko działa poprawnie, nie martwiąc się, że może pojawić się jakakolwiek usterka. Warto dodać, że serwis jest wykonywany całą dobę.