Dźwigi hydrauliczne i elektryczne – różnice

Dźwigi hydrauliczne i elektryczne są urządzeniami powszechnie stosowanymi w wielu rodzajach budynków do pionowego transportu osób  oraz towarów. Korzystają tysięce firm i instytucji na całym świecie, a światowy rynek urządzeń tego rodzaju jest naprawdę ogromny.

 

Jakie wyróżniamy dźwigi?

Windy dzielą się w zależności od zastosowanego napędu:

 

  • dźwigi elektryczne – napędzane przez silnik elektryczny, służą do transportu w budynkach mieszkalnych, handlowych i biurowych. Windy takie mogą mieć maszynownię górną lub dolną w zależności od potrzeb czy też tego, jak projektowany jest budynek, w którym dany dźwig ma być  zainstalowany;

 

  • dźwigi hydrauliczne – ich kabinę wprawia w ruch siłownik hydrauliczny zasilany przez pompę, która z kolei napędzana jest za pomocą silnika elektrycznego. Windy takie stosuje się przede wszystkim w budynkach o małym i średnim natężeniu ruchu.

Różnice w działaniu dźwigów

Jakie są więc zasadnicze różnice w działaniu obu wind i czym można się kierować, decydując się na zastosowanie dźwigu o konkretnym napędzie?

Jak już powiedzieliśmy, dźwigi elektryczne doskonale sprawdzają się w budynkach o dużym natężeniu ruchu, gdzie zastosowanie napędu hydraulicznego byłoby niekorzystne, gdyż takie rodzaje wind są po prostu zbyt wolne. Z kolei w niskim budynku sprawdzi się napęd hydrauliczny, gdyż zwyczajnie nie opłaca się instalować windy elektrycznej. Koszt jej eksploatacji w tym wypadku byłby zbyt wysoki. Windy elektryczne zapewniają jednak większy komfort jazdy, która jest bardziej płynna, ponadto nie hałasują i poruszają się w łagodny sposób. Tym, co łączy oba rodzaje wind, jest niska awaryjność. Stosowane dziś rozwiązania techniczne eliminują takie problemy, jak zatrzymywanie się wind między piętrami, czy awarie mechanizmu otwierającego drzwi.

Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia ceny. Jednak z racji tego, że dźwig ma przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo transportu, w dużej mierze decydują przesłanki techniczne i konstrukcja budynku, w którym ma być instalowana konkretna winda.