Dźwigi hydrauliczne i elektryczne są urządzeniami powszechnie stosowanymi w wielu rodzajach budynków do pionowego transportu osób oraz towarów. Korzystają tysięce firm i instytucji na całym świecie, a światowy rynek urządzeń tego rodzaju jest naprawdę ogromny.
Windy dzielą się w zależności od zastosowanego napędu:
Jakie są więc zasadnicze różnice w działaniu obu wind i czym można się kierować, decydując się na zastosowanie dźwigu o konkretnym napędzie?
Jak już powiedzieliśmy, dźwigi elektryczne doskonale sprawdzają się w budynkach o dużym natężeniu ruchu, gdzie zastosowanie napędu hydraulicznego byłoby niekorzystne, gdyż takie rodzaje wind są po prostu zbyt wolne. Z kolei w niskim budynku sprawdzi się napęd hydrauliczny, gdyż zwyczajnie nie opłaca się instalować windy elektrycznej. Koszt jej eksploatacji w tym wypadku byłby zbyt wysoki. Windy elektryczne zapewniają jednak większy komfort jazdy, która jest bardziej płynna, ponadto nie hałasują i poruszają się w łagodny sposób. Tym, co łączy oba rodzaje wind, jest niska awaryjność. Stosowane dziś rozwiązania techniczne eliminują takie problemy, jak zatrzymywanie się wind między piętrami, czy awarie mechanizmu otwierającego drzwi.
Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia ceny. Jednak z racji tego, że dźwig ma przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo transportu, w dużej mierze decydują przesłanki techniczne i konstrukcja budynku, w którym ma być instalowana konkretna winda.