Przemieszczając się windą, istnieje ryzyko awarii i braku możliwości opuszczenia kabiny bez pomocy z zewnątrz. Dlatego wewnątrz umieszcza się interkom, który pozwala na komunikację i wezwanie osoby, która naprawi i uruchomi dźwig. Sprawdź, na czym polega i jak działa ten system.
Czym jest interkom?
Interkom to system komunikacji głosowej, który działa niezależnie od publicznej sieci telefonicznej. Umieszczany jest w budynkach, biurach, czy firmach, a także w działających wewnątrz obiektów windach osobowych i towarowych. W blokach mieszkalnych połączony jest z funkcją otwierania drzwi i spełnia zadanie domofonu. Ważne zastosowanie znajduje też w samolotach, w komunikacji między pilotem, a obsługą. Istnieją także systemy przenośne, doceniane i użytkowane zwłaszcza przez motocyklistów, którzy mogą w ten sposób rozmawiać między sobą w czasie drogi, bez zdejmowania kasku.
Jak działa interkom w windzie?
System interkomowy tworzą dwie stacje abonenckie, połączone bezpośrednio ze sobą. Urządzenia wyposażone są w głośnik, mikrofon i przycisk dzwonka. Jego naciśnięcie powoduje przesłanie sygnału do drugiej stacji i po odebraniu, umożliwienie rozpoczęcia rozmowy głosowej. Jeśli system mają tworzyć więcej niż dwie stacje abonenckie, konieczne jest zainstalowanie jednostki centralnej, która łączy abonentów. Nowoczesne dźwigi wyposażone są w system łączności wewnętrznej, polegający na połączeniu pomiędzy unifonem w kabinie i jednostką zewnętrzną. Na przykład w szpitalu interkom umożliwia kontakt z Dyżurką, której pracownik może szybko zareagować na zatrzymanie windy i utknięcie pacjentów. Urządzenia mogą komunikować się z wykorzystaniem istniejącej sieci IP. Mają też funkcję nadawania informacji i komunikatów o aktualnym poziomie windy, oraz grania muzyki w tle.