Jak wyciągnąć klucz z szybu windowego?

Do szybu windowego wpadają różne rzeczy, które ze względu na nieduże gabaryty mogą się tam przedostać. Mogą to być klucze, karta do bankomatu, firmowa przepustka, karta pamięci czy niewielka zabawka dziecka. Co wtedy? Gdzie zadzwonić po pomoc?

Jakim sposobem klucze mogą wpaść do szybu windowego?

Zdarza się, że jadąc windą, przygotowujemy sobie klucz, aby sprawnie otworzyć drzwi mieszkania. Czasem zjeżdżając na dół, trzymamy w ręce klucz do samochodu. Wystarczy chwila nieuwagi i wpada w szczelinę w podłodze między drzwiami kabiny a szybem. Najlepiej wtedy zadzwonić po pogotowie dźwigowe. Czy można samodzielnie wyciągnąć przedmiot z szybu, na przykład za pomocą chwytaka magnetycznego? Niestety nie. Winda nie zjeżdża na sam dół szybu. Pod najniższym przystankiem znajduje się jeszcze podszybie. To właśnie tam najpewniej leży upuszczony klucz. Do tego miejsca dostać się może tylko monter, który posiada odpowiednie narzędzia.

Jak wezwać pogotowie dźwigowe?

Odpowiednią firmę znajdziesz, wpisując do wyszukiwarki takie hasła jak pogotowie dźwigowe, serwis wind albo naprawa wind. Możesz też udać się do administracji osiedla i poprosić o kontakt z firmą obsługującą windę w danym bloku czy wieżowcu. Zazwyczaj zakłady serwisowe prowadzą całodobową pomoc, przez siedem dni w tygodniu. Wynika to z faktu, że w przypadku awarii windy w kabinie może utknąć człowiek, któremu trzeba jak najszybciej udzielić pomocy. Dla niektórych osób niedziałająca winda oznacza wręcz brak możliwości wydostania się z mieszkania. W przypadku wezwania specjalisty do upuszczonego przedmiotu będziesz musiał uiścić opłatę. Możesz być jednak spokojny – nie są to duże kwoty, a fachowcy z pogotowia dźwigowego mają wprawę w wydostawaniu rzeczy z szybu windowego, gdyż takie sytuacje powtarzają się.