Jak wygląda montaż wind w blokach?

Winda to urządzenie, które bardzo ułatwia życie. Dzięki instalacji dźwigu osobowego w wielopiętrowych budynkach wielorodzinnych mieszkańcy otrzymują szybszą i łatwiejszą możliwość dostania się na wyższe kondygnacje. Na korzystaniu z wind zyskują szczególnie osoby starsze, mające trudności z poruszaniem się, a także ci, którzy mają małe dzieci lub muszą dostarczyć do mieszkania cięższe przedmioty.

Wiele budynków ma windy, które zostały zamontowane jeszcze na etapie budowy, niestety inne są często pozbawione tego udogodnienia. Montaż windy w bloku może jednak być przeprowadzony zarówno w sytuacji, gdy ma on odpowiedni szyb, jak i wtedy, gdy nie przewidziano go w projekcie. Zobaczmy, jak wygląda montaż windy w bloku.

 

Wymiana dźwigu

Najczęstszą sytuacją, w której przeprowadza się montaż dźwigu osobowego w bloku, jest wymiana starego urządzenia. Windy, które były montowane przed laty, zwykle oferują niski komfort użytkowania. Stosunkowo często ulegają awariom, zdarza się także, że ich stan jest na tyle zły, że zagraża bezpieczeństwu użytkowników. W takiej sytuacji, gdy dźwig nie przechodzi obowiązkowego przeglądu administrator budynku lub jego właściciele podejmują decyzja o zakupie nowego urządzenia.

 

Firma specjalizująca się w montowaniu i serwisowaniu dźwigów osobowych demontuje wszystkie podzespoły starej windy – system sterowania, napęd, samą kabinę, a także cały osprzęt znajdujący się w szybie, od przeciwwagi po prowadnice. Wymieniane są także drzwi przystankowe i konsole sterujące umieszczone na piętrach. W miejsce starej instalacji są montowane podzespoły nowego urządzenia. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Urzędu Dozoru Technicznego dźwig zostaje włączony do eksploatacji.

 

Montaż nowej windy

Nowy dźwig osobowy może jednak być założony także w bloku, w którym go dotychczas nie było. Jest to możliwe także wtedy, gdy w budynku nie ma szybu windowego. W takich przypadkach inwestor może się zdecydować na dwie opcje. Jedną wykonanie szybu i jest założenie windy wewnątrz budynku, drugą zaś montaż windy zewnętrznej. Ograniczeniem dla wind wewnętrznych jest konieczność wygospodarowania w przestrzeni wspólnej odpowiedniego miejsca na szyb. Winda zewnętrzna może być bez przeszkód zamontowana w większości budynków.