Wentylacja w windzie powinna być dedykowana tylko i wyłącznie do niej, czyli nigdy innych pomieszczeń, nieprzynależących do takiego urządzenia dźwigowego. Co jeszcze koniecznie trzeba wiedzieć o wentylacji w windach, aby były w odpowiedni sposób zaprojektowane i wykonane oraz tym samym maksymalnie bezpieczne dla użytkujących? Serdecznie zachęcamy do lektury.
Charakterystyka wentylacji w windzie
W praktyce otwory powinny zostać umiejscowione w naszybiu dźwigu, przy czym ważna jest również ich odpowiednia powierzchnia. Otwory te powinny więc zajmować minimalną powierzchnię równą przynajmniej 1 proc. powierzchni samego szybu, aby system działał w pełni efektywnie. Warto wspomnieć też, że w przypadku kabin używa się wentylacji wentylatorem, co staje się przydatne w sytuacji rzadkiego utknięcia wewnątrz, podczas awarii urządzenia. Trzeba dodatkowo nadmienić, że w nowoczesnych windach stosuje się nawet klimatyzację, chodzi tu jednak przede wszystkim o tzw. dźwigi panoramiczne, czyli narażone na bezpośrednie promienie słoneczne.
Ważne: planowanie efektywnie pracującej wentylacji odbywa się jeszcze na etapie projektowym tak, aby system był idealnie dopasowany do konstrukcji.
Powody, dla których wentylacja w windzie jest tak ważna
Istnieją też konkretne powody, dla których sprawnie działający i odpowiednio przystosowany system wentylacji jest w tym przypadku tak ważny. Chodzi tu oczywiście przede wszystkim o maksymalne bezpieczeństwo użytkowania, a także komfort, który niezbędny jest nawet wtedy, gdy czas przebywania w urządzeniu dźwigowym jest względnie krótki. Oczywiście rolą administratorów oraz ekip dokonujących serwisowania wind jest bieżące sprawdzanie, czy system wentylacji jest w pełni drożny oraz działa w sposób efektywny. Należy to robić podczas rutynowych kontroli, a nie tylko wtedy, gdy system już zawiedzie.
Szukasz firmy zajmującej się serwisem wind osobowych, towarowych lub dla osób niepełnosprawnych? Jeśli tak, to chętnie zaoferujemy tego typu pomoc. Serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.