Jak zachować się w razie awarii windy osobowej?

Nowoczesne windy to bardzo bezpieczne urządzenia, które rzadko ulegają awariom. Taka sytuacja częściej zdarza się tam, gdzie są zainstalowane starsze i bardziej wyeksploatowane dźwigi.

Niezależnie jednak od tego, jakiego rodzaju urządzenie przestanie prawidłowo działać, osoby, które się w nim znajdą powinny postępować we właściwy sposób, czekając na reakcję firmy, która zajmuje się naprawą wind osobowych. Zobaczmy, w jaki sposób należy się zachowywać, gdy winda, z której korzystamy, popsuje się.

 

Bezpieczeństwo wind

Awaria windy może być stresująca, zwłaszcza gdy wiąże się z wyłączeniem zasilania i uruchomieniem oświetlenia awaryjnego. Osoby, które znajdą się w takiej sytuacji, powinny jednak pamiętać, że nie grozi im żadne niebezpieczeństwo. Windy są skonstruowane w taki sposób, by kabina dźwigu zabezpieczała przed wszystkimi możliwymi zagrożeniami. Winda jest zawsze zamocowana przy pomocy zespołu lin, a sama kabina ma wmontowane specjalne hamulce i chwytaki, które ją unieruchamiają. Prawdopodobieństwo, że przy takim poziomie zabezpieczeń kabina dźwigu zerwie się i spadnie w głąb szybu, jest na tyle znikome, że właściwie trudno brać je pod uwagę.

 

Warto pamiętać, że wszystkie dźwigi osobowe podlegają nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego i są poddawane okresowym przeglądom i kontrolom. Największą uwagę poświęca się przy nich właśnie systemom bezpieczeństwa. Są one zresztą zawsze tak zaprojektowane, że działanie poszczególnych systemów dubluje się i za ochronę pasażerów odpowiada kilka różnych systemów.

 

Zasady postępowania podczas awarii dźwigu osobowego

Każda winda jest wyposażona w przycisk alarmowy, który służy do powiadomienia odpowiednich służb. W razie awarii należy go nacisnąć, w celu wezwania pomocy. Nowsze windy są również wyposażone w system umożliwiający bezpośrednie połączenie głosowe z osobami odpowiedzialnymi za usuwanie skutków awarii. W kabinie znajduje się również numer telefonu, na który można zadzwonić, by powiadomić o uszkodzeniu.

 

W sytuacji, gdy winda ulegnie awarii i zatrzyma się między piętrami, pod żadnym pozorem nie należy próbować otwierać drzwi, ani tym bardziej wydostawać się samodzielnie z dźwigu. Grozi to bardzo poważnym w skutkach wypadkiem. Opuścić kabinę można jedynie w asyście odpowiednich służb, które dodatkowo zabezpieczą i unieruchomią kabinę.

Warto pamiętać, że choć przebywanie w unieruchomionej widzie z pewnością nie jest przyjemne, to jednak kabina zapewnia pasażerom pełne bezpieczeństwo.