Dźwigi szpitalne – jakie standardy muszą spełniać?

Dźwigi szpitalne, nazywane również windami są rodzajem specjalistycznej windy osobowej służącej do transportu osób chorych i personelu medycznego. Odpowiednio duże rozmiary dźwigu i jego moc pozwalają na pomieszczenie łóżka szpitalnego, czy też niezbędnej aparatury medycznej, której nie można odłączyć od transportowanego pacjenta. Część dostępnych na rynku rozwiązań wyposażona została w dodatkowe funkcjonalności, np. blokowanie mechanizmu przez niepowołanym lub przypadkowym uruchomieniem. Konstrukcja znajduje zastosowanie zarówno w szpitalach i klinikach, jak i przychodniach lekarskich czy też domach opiekuńczo-leczniczych. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co charakteryzuje profesjonalne windy szpitalne.

Czym powinien cechować się dźwig szpitalny?

Dźwig szpitalny wyróżnia się wyjątkową wytrzymałością – jest on wykorzystywany wielokrotnie w ciągu dnia, dlatego jego konstrukcja powinna zapewniać szczególne bezpieczeństwo. Windy szpitalne umożliwiają transport obciążenia rzędu 1600 kilogramów, co pozwala na przewiezienie ok. 20 osób. Kluczowe są również odpowiednie wymiary kabiny dźwigu, które wynoszą zazwyczaj 1,4 metra w szerokości i 2,4 metra w długości, co pozwala na przewiezienie np. szpitalnego łóżka. Minimalna szerokość drzwi windy wynosi 1,2 metra. Istnieją dwa podstawowe rodzaje napędu dźwigu – hydrauliczny oraz elektryczny. Jego konstrukcja może zostać zamontowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Użycie windy szpitalnej

Warto pamiętać, że dźwig szpitalny musi być obsługiwany przez osobę do tego upoważnioną, czyli personelu medycznego. Jest to znaczne usprawnienie codziennej pracy, które powinno być wykorzystywane w sposób odpowiedzialny – dzięki windzie możliwe jest szybkie przetransportowanie chorego na inny oddział lub blok szpitalny.