Jakie wymiary powinny mieć poszczególne rodzaje dźwigów? 

W budynkach, które mają wysokość kilku pięter, możemy się często spotkać z zastosowaniem specjalnych dźwigów służących do przewożenia między piętrami zarówno ludzi, jak i towarów. Takie dźwigi są potocznie nazywane windami i z pewnością każdy z nas korzystał z nich nie raz w swoim życiu. Ułatwiają one znacznie funkcjonowanie w wyższych budynkach, umożliwiając mieszkańcom lub pracownikom szybkie, sprawne i bezwysiłkowe przemieszczanie się między piętrami. Dźwig to urządzenie, które jest wpisane w architekturę danego obiektu. Jest zainstalowane na stałe i służy do pionowego przenoszenia osób i towarów. W zależności od charakteru danego budynku musimy dopasować do niego odpowiednią windę. Inna sprawdzi się w bloku mieszkalnym, inna w szpitalu, inna w obiekcie przemysłowym czy centrum handlowym. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu wymiary różnych rodzajów dźwigów.

Windy osobowe

Dźwigi osobowe są zaprojektowane do przewozu osób. W zależności od rodzaju charakteryzują się różnym udźwigiem, więc mogą przewozić mniejszą lub większą liczbę pasażerów. Istnieje nierozerwalny związek między udźwigiem, maksymalną liczbą przewożonych osób, a powierzchnią windy. W windach osobowych udźwig nominalny jest taki sam jak udźwig obliczeniowy. Windy tego typu mają wysokość 2100 mm. W zależności od modelu mogą służyć do przewozu od dwóch do nawet ośmiu osób. Kabina windy może mieć wymiary 900mm x 1000 mm (w przypadku wind dla czterech pasażerów), 950mm x 1300 mm (windy przeznaczone dla sześciu osób), 1100mm x 1400 mm (dla ośmiu osób).

Windy towarowo – osobowe

Ten rodzaj dźwigów służy do transportu towarów oraz towarzyszących im osób. Są to windy zdecydowanie większe od osobowych. W dźwigach tego typu dopuszczalne jest zmniejszenie udźwigu nominalnego względem udźwigu obliczeniowego wynikające z powierzchni kabiny. Ich standardowy udźwig waha się między 900 a 12500 kg, ale są także windy o większym udźwigu. Do wyboru mamy różne wielkości kabin począwszy od niewielkich o wymiarach 800mm x 1100mm, poprzez większe – 1500mm x 2100mm, a na większych kończąc – 1500mm x 3800mm.

Windy towarowe

Windy tego rodzaju służą do przewozu samych ładunków. Ludzie nie mają do nich prawa wstępu. Najczęściej mają one formę ruchomych platform z barierkami, na których ustawia się towar. Charakteryzują się dużym udźwigiem dochodzącym nawet do 10000 kg! Ich wymiary mogą być różne w zależności od zapotrzebowania. Platformy wind towarowych mogą mieć 700×700 mm, 2000×1000 mm, 2800×2000 mm, 1600×6000 m, a nawet 2300×9000 mm.