Dla właściwego działania urządzeń dźwigowych oraz bezpieczeństwa użytkowników ważny jest regularny, kompleksowy serwis oraz bieżące naprawy. W przypadku prac serwisowych warto współpracować z firmą, która ma doświadczenie w naprawach i konserwacji wind oraz zapewnia gwarancję sprawności i niezawodności urządzeń, które nadzoruje. Konieczne jest też posiadanie przez firmę serwisową uprawnień Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) w zakresie realizowanych przez nią prac.
Windy osobowe i towarowe montowane są w większości budynków: w blokach, hotelach, obiektach przemysłowych czy obiektach użytku publicznego. Obowiązek montażu windy w budynku powstaje, gdy różnica poziomów posadzek pomiędzy pierwszą i najwyższą kondygnacją nadziemną przekracza 9,5 m. Zepsucie windy może stwarzać wiele problemów. Użytkownik zacięty w windzie nie ma możliwości wyjścia bez pomocy z zewnątrz. Osoby, które mieszkają lub pracują na wyższych piętrach, mają problem z dotarciem na miejsce. Do tego awarie powodują opóźnienia i koszty oraz wywołują stres.
Windy to urządzenia, które wywołują u niektórych osób strach. I choć wypadki występują znacznie rzadziej, niż podpowiada nam lęk, to jednak się zdarzają, a głównym ich powodem jest „czynnik ludzki”. Oto najczęstsze rodzaje wypadków w windach: