Windy osobowe pełnią bardzo ważną funkcję w wielu budynkach, zapewniając transport pionowy między jego kondygnacjami. Dzięki nim można się szybko i bez zbędnego wysiłku fizycznego dostać na wybrane piętro. Historia wind sięga odległych czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie wykorzystywali je we wznoszonych przez siebie pałacach i domach czynszowych. W tamtym okresie winda była luksusowym środkiem transportu, na który mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi ludzie. Dzisiejsze windy różnią się znacznie od swoich przodków – są mniejsze, szybsze, niemalże bezobsługowe, cichsze i przede wszystkim bezpieczniejsze. Są także o wiele częściej wykorzystywane, gdyż ich cena jest przystępna. W dzisiejszym wpisie przedstawimy kilka funkcji występujących w nowoczesnych windach, które okazują się niezwykle przydatne.
1. Lustra
Chociaż większość z nas traktuje lustra w windach osobowych tylko jako dodatek podnoszący ich estetykę, okazuje się jednak, że geneza zastosowania ich w tych urządzeniach jest zupełnie inna. Lustra zostały wprowadzone do wind przez Japończyków. Ich zadaniem było przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów. W lustrzanym odbiciu można bowiem zobaczyć, że ktoś próbuje nas okraść i temu zapobiec. Lustra zabezpieczają także wnętrze windy przed aktami wandalizmu (ten psychologiczny zabieg sprawia, że pasażerowie odnoszą wrażenie, jakby każdy ich ruch był ciągle obserwowany), a także zapobiegać napadom lęku (osoby cierpiące na klaustrofobię, czyli lęk przed ciasnymi, zamkniętymi przestrzeniami czują się lepiej, gdy we wnętrzu windy zamontowane są odbijające światło i powiększające optycznie jej wnętrze lustra).
2. Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Nowoczesne windy powinny uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych. Urządzenia takie muszą mieć kabinę odpowiedniej wielkości, aby bez problemów zmieścił się w niej np. wózek inwalidzki. Powinny też mieć wystarczająco szerokie drzwi, a elementy sterowne muszą być w nich usytuowane w miejscu umożliwiającym niepełnosprawnym pasażerom łatwy dostęp. Przyciski w takich windach muszą być dobrze widoczne (najlepiej utrzymane w kontrastowych barwach), a ich średnica nie może być mniejsza niż 20 mm. Najlepiej jeżeli są dodatkowo oznaczone wypukłym alfabetem Braille’a, dzięki czemu nawet niewidomi pasażerowie bez problemu i konieczności pomocy innych ludzi będą mogli dojechać na właściwe piętro.
3. Innowacyjne czujniki
W nowoczesnych windach zainstalowane są różne czujniki, które spełniają wiele pożytecznych funkcji. Kabiny wyposażone są między innymi w czujniki obciążenia, które zabezpieczają windę przed niebezpiecznym przeciążeniem, a także przed samotnymi podróżami dzieci lub zwierząt (winda nie ruszy, jeżeli waga jej pasażerów nie przekroczy pewnej granicy). Inne czujniki są instalowane w drzwiach, aby zapobiec zatrzaśnięciu się pasażera między ich skrzydłami. Kiedy spóźniony pasażer przetnie wejście, drzwi natychmiast uchylą się szerzej.
4. Ograniczniki prędkości
Dźwigi osobowe są także wyposażone w ograniczniki prędkości, dzięki którym winda nigdy nie rozwinie nadmiernej prędkości, a więc jazda nią jest zawsze bezpieczna i pod kontrolą.