W jaki sposób działa dźwig okrężny?

Dźwigi okrężne były najczęściej montowane w pierwszej połowie XX wieku, głównie w budynkach użyteczności publicznej. Obecnie w Polsce jest tylko kilka miejsc, w których nadal funkcjonują. Stanowią przykład niezwykle ciekawego rozwiązania, służącego do przewozu osób pomiędzy poszczególnymi poziomami budynku.

Zasada działania dźwigu okrężnego

Windy paciorkowe powstały w odpowiedzi na potrzebę przewozu większej liczby osób w tym samym czasie. Tego typu dźwigi osobowe zbudowane są z szeregu dwuosobowych kabin, umieszczonych jedna nad drugą. Nieustannie poruszają się one w zamkniętej pętli, od dołu do góry. Za sprawą analogii powstała nazwa paternoster, odnosząca się do sznura modlitewnego, używanego przez mnichów, składającego się z licznych koralików. Tak, jak przesuwały się palce modlitewników na koralach, tak nieustannie przemieszcza się winda między piętrami. Kabiny są otwarte i nie są zabezpieczone żadnymi drzwiami. System ten przypomina nieco schody ruchome, które także są ciągle w ruchu. Do windy wsiada się bez zwłoki, kiedy podłoga kabiny znajduje się na równi z piętrem.

Gdzie funkcjonują dźwigi okrężne?

Z uwagi na fakt, że z dźwigów okrężnych nie mogą korzystać osoby niepełnosprawne, a funkcjonowały one głównie w urzędach, wymieniane są na nowsze maszyny. W niektórych krajach ich używanie jest nawet zabronione ze względu na dużą wypadkowość. W Polsce w eksploatacji pozostają tylko stare windy, nie produkuje się nowych modeli. Oryginalny paternoster znajduje się w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Urzędu Wojewódzkiego w Opolu, w budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, czy Sejmu Śląskiego w Katowicach. Najczęściej windy tego typu można spotkać na południu kraju. W niektórych przypadkach wpisane są na listę zabytków.