Winda bez liny – czy to możliwe?

Winda to bardzo niezwykły i ułatwiający zarówno życie, jak i pracę wynalazek. Dzięki niej z łatwością można się przemieszczać na wysokie kondygnacje budynku bez konieczności wchodzenia po schodach. Chociaż większość wind porusza się w pionie coraz częściej słyszy się o tych poruszających się w poziomie. Dowiedz się, czy praca windy bez liny jest możliwa.

Nowoczesne windy

Windy transportujące pasażerów, jak również towary to bardzo powszechny element budynków mieszkalnych, jak również biurowych i handlowych. Najważniejsze parametry wind to udźwig oraz szybkość przemieszczania się, jednak coraz częściej mówi się również o efektywności energetycznej, bezpieczeństwie oraz o walorach użytkowych. Jednak globalna urbanizacja i coraz wyższe budynki skłaniają wiele firm do szukania nowych rozwiązań przemieszczania się po nich. Co ciekawe już został wymyślony nowoczesny system wind bez lin, tak zwany system MULTI, umożliwia on przemieszczanie się w dużych budynkach niczym system metra w mieście. Jest to niezwykłą innowacją, szczególnie, że szybkie przemieszczanie się szczególnie w coraz większych wieżowcach jest niezwykle ważne. Winda bez lin nie jest jedynie marzeniem, tego typu winda była już badana w Niemczech, a w 2020 roku została już zainstalowana w Eastside Tower w Berlinie.

Rewolucyjna winda

Innowacyjna metoda poruszania się po wieżowcach to zasługa urządzeniu pozbawionemu lin. Tego typu windy może jeździć nie tylko w pionie, ale również w poziomie wykorzystując tak zwaną technologię znaną z pociągów maglev. Dzięki temu, że winda ta nie posiada kabli, może pozwolić na dostosowanie się rosnących potrzeb urbanizacji i komunikacji wciąż większych wieżowcach. Co ciekawe bez liny w jednym szybie znajdować będzie się mogła więcej niż jedna winda, która porusza się z prędkością 5 metrów na sekundę. To również może skrócić czas czekania na przywołaną windę. Co na pewno również znacznie poprawi komfort poruszania się i komunikacji w budynku.