Winda dla niepełnosprawnych – jakie powinna spełniać normy?

Osoby niepełnosprawne stanowią dużą część naszego społeczeństwa. Dzisiejszy świat na szczęście wychodzi naprzeciw ich potrzebom. Spośród wszystkich udogodnień, jakie deweloperzy i zarządcy budynków oferują takim użytkownikom, najpowszechniejsze są windy dla niepełnosprawnych.

 

Wymiary wind dla osób niepełnosprawnych

Winda mająca służyć osobom niepełnosprawnym musi być przede wszystkim odpowiedniej wielkości. Tak, by możliwy był swobodny wjazd wózkiem do jej wnętrza oraz by manewrowanie urządzeniami sterowniczymi odbywało się bezproblemowo. Odpowiednią szerokość muszą też posiadać drzwi windy. Wedle norm powinna ona wynosić co najmniej 90 cm. Warto, by otwierały się automatycznie lub ewentualnie za pomocą systemu teleskopowego. Ponadto wymiary kabiny do przewozu osób niepełnosprawnych powinny wynosić co najmniej 110×140 cm. W dźwigach kątowych, z dwoma wejściami do kabiny umieszczonymi pod kątem prostym, wymiary te powinny być nie mniejsze niż 140×140 cm.

Jak mówią normy budowlane, w budynkach przeznaczonych do przebywania ludzi przynajmniej jeden dźwig powinien być przystosowany do przewożenia osób na noszach i niepełnosprawnych. Należy też zapewnić dojazd z terenu budynku aż do najwyższej jego kondygnacji. Z kolei, by zapewnić swobodną możliwość manewrowania wózkiem dla niepełnosprawnych, przed wejściem do windy musi znajdować się wolna przestrzeń. Powinna ona wynosić 1,6 m pomiędzy wejściem do windy a ścianą leżącą naprzeciwko.

 

Odpowiednie wyposażenie windy

 

W windzie powinna być zamontowana odpowiednia poręcz, która pozwoli na przytrzymanie się podczas jazdy. Z kolei kasetę umożliwiającą obsługę dźwigu należy umieścić na wysokości od 90 do 120 cm (podobne normy dotyczą wysokości umieszczenia przycisków służących do przywoływania windy). Odpowiednie przepisy regulują też umiejscowienie i barwę przycisków służących do obsługi windy. Wszystkie przyciski powinny być wyróżnione znakami wypukłymi oraz opisane alfabetem Braille’a. Przyciski kondygnacji z wyjściem z budynku należy wyróżnić podkładką w kolorze zielonym.

Na koniec warto wspomnieć, że winda powinna posiadać wewnątrz instrukcję postępowania w razie awarii.  Właściwe serwisowanie windy i zadbanie o to, by spełniała normy, zapewni jej prawidłowe działanie. Warto o to zadbać, gdyż dostępność budynku dla osób z niepełnosprawnością nie jest już dziś niczym wyjątkowym, a stała się rzeczą powszechną, szczególnie w takich miejscach jak szkoły, urzędy, szpitale, kina i inne budynki użyteczności  publicznej.