Winda osobowa a winda towarowa – czym się różnią?

Wielu osobom wydaje się, że głównymi różnicami między windą towarową a osobową jest jej przeznaczenie, ale nie są to jedyne rozbieżności między tymi typami. Firmy na co dzień zajmujące się montażem i serwisem wind dobrze wiedzą, że znaczenie odgrywa także odpowiedni mechanizm, wykonanie i detale każdego z zastosowanych elementów.

Dźwig osobowy – co to?

Przemieszczanie towarów w windzie osobowej jest w pewnej mierze możliwe, ale wchodzenie osób do wind towarowych nie zawsze jest wskazane.

Na samym początku dobrze jest wyjaśnić, czym jest dźwig osobowy, potocznie nazywany windą. Winda osobowa to urządzenie przemieszczające się wzdłuż prowadnic pionowych służące do przewożenia osób w tym właśnie kierunku. Winda do przewozu osób działa na napędzie hydraulicznym lub elektrycznym. Najczęściej winda porusza się w szybkie dźwigowy, a w jej wnętrzu znajduje się panel do sterowania, który umożliwia zatrzymywanie się na konkretnych piętrach. Winda osobowa posiada różnorodny udźwig, często podawany w przeliczeniu na ilość osób.

Do czego służy winda towarowa?

Zastosowanie dźwigów towarowych jest ściśle określone i wiąże się z przewozem towarów o różnych rozmiarach i wadze. Do wind towarowych nie mają wstępu żadne osoby. W ich wnętrzu nie ma panelu sterującego, a całość obsługuje się z zewnątrz. Kabiny często mają niewielkie rozmiary i nie są przystosowane do przewozu osób. Na rynku można znaleźć także dźwigi osobowo-towarowe, które są wykonane w taki sposób, aby można było przewozić w nich towary wraz z podtrzymującymi je osobami. Jednak nie jest to wciąż winda wyłącznie osobowa.