Windy wędrujące – rozwiązanie przyszłości?

Rynek budowlany się zmienia. Pojawiają się nowe technologie umożliwiające efektywniejsze wykorzystanie brył budynków zarówno pod kątem użytkowym jak i technicznym. Obok urządzeń pozwalających obniżyć rachunki za użytkowanie budynku, pojawia się koncepcja zastosowania środków transportu, które ułatwią poruszanie się po wielokondygnacyjnym budynku wszystkim użytkownikom. Czy windy wędrujące staną się obowiązkowym wyposażeniem budynków przyszłości?

Czym jest winda wielokierunkowa?

Winda wielokierunkowa to nowoczesne rozwiązanie pozwalające na przewożenie ludzi i przedmiotów w kilku wyznaczonych kierunkach. Nad technologią przenoszenia ładunków nie tylko w górę i w dół, ale także na boki pracuje jedna z wiodących firm niemieckich produkująca wyroby hutnicze, tworzywa sztuczne, dźwigi, części, zamienniki dla sektora motoryzacyjnego oraz drzwi przemysłowych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na technologii maglev, czyli magnetycznej lewitacji. Windy magnetyczne zbudowane na silnikach liniowych umożliwiałyby ruch wertykalnych wzdłuż określonego obiektu kondygnacji.

Wykorzystanie windy wielokierunkowej

Tradycyjne windy poruszające się w górę i dół zaczynają powoli przechodzić do przeszłości. Oczywiście rozwiązanie to nadal będzie funkcjonować, ale w nowoczesnych budynkach wielokondygnacyjnych, biurowcach, a nawet siedzibach firm przyszłością będą windy wielokierunkowe. Co ciekawe system magnetycznej lewitacji można wykorzystać również w transporcie krótkodystansowym, na przykład na potrzeby pasażerów lotnisk czy osób korzystających z transportu miejskiego. Specjalnie zaaranżowane windy lub platformy mogłyby przenosić ludzi wraz z bagażem między bramkami na lotnisku, czy przystankami, znacząco ograniczając zmęczenie spowodowane transportowaniem ciężkich pakunków.