Zacinające się drzwi w windzie – możliwe przyczyny problemu

Osoby decydujące się na zainstalowanie dźwigu osobowego, czyli windy, powinny zadbać o to, by była ona sprawna i bezpieczna dla wszystkich użytkowników. Warto pamiętać, że obowiązkiem właściciela lub administratora budynku jest przeprowadzanie prac konserwatorskich serwis sprzętu, który należy do tak zwanej części wspólnej. Konieczne jest więc prowadzenie wymaganej dokumentacji, a także dokonywanie regularnych przeglądów technicznych weryfikujących stan windy. Dźwigi osobowe sprawdzane są również podczas generalnych rewizji urządzenia przeprowadzanych przez UTD. Jak widać, dopuszczenie windy do dalszej eksploatacji poprzedzone jest szeregiem czynności zapewniających odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas użytkowania dźwigu.

Częsta usterka – zacinanie się drzwi windy

Niestety zdarzają się awarie dźwigów osobowych, które z pozoru wydają się niegroźne, mogą powodować niepotrzebny stres i niechęć przed wejściem do kabiny. Jedną z częstszych usterek jest zacinanie się drzwi kabiny. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy? Codzienna eksploatacja dźwigu, która przyczynia się do zabrudzenia i zapylenia prowadnic drzwi lub rolek zawieszenia. Dawniej podczas prowadzenia prac konserwatorskich wykorzystywano smar lub specjalny olej, nowoczesne windy poruszają się natomiast na prowadnicach rolkowych działających na suchych powierzchniach.

Jak poradzić sobie z problemem zacinających się drzwi?

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy zajmującej się serwisem i naprawą dźwigów osobowych. Specjaliści sprawdzą stan techniczny urządzenia i zadbają o to, by wyeliminować wszelkie usterki zagrażające prawidłowemu działaniu windy. Warto pamiętać o regularnych przeglądach dźwigu, które są przejawem troski o bezpieczeństwo użytkowników.